WTQ WTQ
143
BLOG

Tusk łamie ustalenia z Juraty

WTQ WTQ Polityka Obserwuj notkę 29

Jak podaje portal Gazeta.pl projekt zmian w tzw. ustawie kompetencyjnej trafił właśnie do konsultacji w klubach. Jest to niespodzianka dla wszystkich, zwłaszcza, że we wczorajszych wiadomościach podano komunikat o trwających nadal pracach nad tą ustawą. Ważniejsze jednak od samego pojawienia się projektu jest treść jakie w sobie zawiera. Ale zacznijmy od początku...

W przeddzień głosowania przez Sejm ustawy o ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego w Juracie spotkał się Prezydent Lech Kaczyński z premierem Donaldem Tuskiem. Celem tego spotkania było zawarcie układu, w myśl którego prezydent miał nakłonić klub PiS do głosowania za ratyfikacją. Premier natomiast zobowiązał się utworzyć ustawę kompetencyjną, wedle której kilka istotnych dla Polski spraw musiało uzyskać zgodę zarówno Sejmu, Senatu, Rady Ministrów jak i Prezydenta. Spotkanie dobiegło końca, a kolejne dni przyniosły pomyśle rozwiązanie sporu o ratyfikację traktatu. Klub PiS wedle wskazówek prezydenta zagłosował wraz z PO za jego przyjęciem. To umożliwiło Lechowi Kaczyńskiemu złożenie podpisu pod Traktatem Lizbońskim, jednak warto zwrócić uwagę na słowo „możliwość”. Prezydent ma możliwość, ale nie przymus złożenia tego podpisu. Zgodnie z tym postanowił poczekać na ukazanie się obiecanej ustawy kompetencyjnej w wersji jaką ustalili to wspólnie z premierem na półwyspie.

Warto pamiętać także, że w międzyczasie pojawiła się w Europie fala nacisków na państwa członkowskie związana z negatywnym wynikiem referendum irlandzkiego. Jednak jeśli Irlandia poradzą sobie z tym problemem i sama bez żadnych nacisków zgodzi się z czasem na podpisanie traktatu, Lech Kaczyński blokował go nie będzie. Sprawy Europy jednak opisałem dokładniej w innym moim artykule. Wróćmy do Polski, w której to partia rządząca cały czas stara się pod hasłami solidarności z Europą wymusić na prezydencie podpis. Naciski na niewiele się zdały, stąd Platforma została niejako przymuszona do stworzenia obiecanej ustawy. I dziś jej projekt został już rozesłany do wszystkich klubów parlamentarnych. Dokument ten jednak jest całkowicie sprzeczny z umową jaką zawarli w Juracie Prezydent z premierem. Mianowicie umowa zakładał powstanie ustawy, w myśl której w kilku istotnych kwestiach, w tym w przypadku zmiany warunków głosowania zgodę musiał wyrazić Sejm, Senat, Rada Ministrów oraz Prezydent. W projekcie zaproponowanym przez Platformę Obywatelską w całej rozciągłości pominięto głowę państwa. Ustawa proponowana przez rząd całkowicie odsuwa prezydenta od ważnych decyzji pozostawiając na boisku tylko trzy organy: Sejm, Senat i Radę Ministrów. Szczegóły można znaleźć .

Klub PiS ma jednak przygotowany projekt ustawy, w dodatku był on konsultowany z prezydentem. Jednak Platforma stwierdza, że ustawa proponowana przez klub PiS nie jest zgodna z konstytucją. Sam Donald Tusk natomiast zaprzecza, jakoby projekt proponowany przez PiS był zgodny z jego ustaleniami z Prezydentem. A projekt ten różni się od wersji rządowej głównie w jednej kwestii. Mianowicie wymaga zgody Prezydenta, Sejmu, Senatu i Rady Ministrów na podejmowanie niektórych decyzji kluczowych dla Polski.

WTQ
O mnie WTQ

Człowiek o otwartym umyśle. Od kilku lat interesujący się umysłem człowieka i tym, co można z nim zrobić. Certyfikowany Hipnotyzer i Trener NLP. Zawodowy Coach. Człowiek, który pomaga dostrzec możliwości... Tak mnie opisują przyjaciele. Kontakt: wtq@o2.pl Blog oficjalny: www.poznajswojumysl.blogspot.com  

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka